Co nám říká legislativa?

  Porušování práv všeobecně prostupuje napříč společností, bez rozdílu věku, pohlaví, vzdělání, víry nebo ekonomické situace. Je to problém jak soukromého obchodního sektoru, státní sféry, vzdělávání, ale především domáctností.

  Stát dal do rukou represivním složkám mocnou zbraň v podobě autorského zákona (121/2000 Sb., novelizovaného 216/2006 Sb.), který říká vše o autorovi. Jaké má autor nároky, jak se dovolat odpovídající odměny za své dílo a také co je porušení jeho práv. Co ovšem neříká, je jak co nejlépe ochránit uživatele. Mnohdy nesmyslné požadavky autorů způsobují samotnou nelegalitu. Je čím dál tím obtížnější sledovat jednotlivé licenční ujednání. Pro odpovědnou osobu za IT vybavení je občas nad lidské síly, udržet bezpečně v chodu firemní síť a zároveň sledovat samotnou legalitu. V tomto případě je potřeba zajistit silný nástroj pro sledování zakoupených produktů. V dnešní době se na trhu objevují různé produkty, které umožní sledování legality ve společnosti a zároveň obsahují softwarový i hardwarový management. Je dobré si nechat poradit od Softwarového auditora, který produkt je nejvýhodnější pro danou společnost. Bohužel v našem národě přetrvává názor, že nejdůležitější je cena, ale měli bychom klást důraz na kvalitu, kterou za sníženou cenu obdržíme. Následky špatného rozhodnutí se nedostaví hned, ale až po určité době a pak jsou nápravy velmi nákladné.

  Kontrola, která má za úkol sledovat dodržování autorského zákona není povinná a proto se společnosti k legalitě staví zády. V našem národě panuje představa, že je lepší riskovat. Na jednu stranu společnosti hrozí až milionové pokuty, ale na druhou stranu, když ji nikdo neodhalí, ušetří statisíce. Ale spravedlnost není slepá. Již dnes si stát uvědomuje důležitost ochrany autora.

Zde přikládám zákony, které souvisí s nelegálním vlastnictvím software:

Příspěvek byl publikován v rubrice Legislativa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s